REHABILITACE UHŘÍNĚVES Info Články pro veřejnost Vertebrogenní algický syndrom

Vertebrogenní algický syndrom

(Mgr. Blanka Černá)
Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších příčin návštěvy lékaře, i pracovní neschopnosti a postihují převážně  nemocné v produktivním věku tzn. 30 – 55 let.
Je řada příčin které způsobují bolesti v zádech. Mezi nejdůležitější patří:
  • Poranění
    Výhřez meziobratlové destičky
    Degenerativní změny
    Útlak nervového kořene či páteřního kanálu
    Infekce, anatomická anomálie a jiná systémová onemocnění
I přes výrazný pokrok v diagnostické oblasti není u velkého procenta klientů možné objektivně stanovit, proč je záda trápí.   
Ve výsledcích zobrazovacích metod jako je rentgen, magnetická rezonance, počítačová tomografie lékař často shledá strukturální nález a při tom je pacient zcela bez obtíží. Řada autorů prokázala zobrazovacími metodami výskyt výhřezu meziobratlové ploténky u 20% – 30% zdravých jedinců. Ukazuje se tedy že mohou existovat výhřezy meziobratlových destiček bez příznaků a naopak existuje velké množství pacientů , kteří trpí bolestmi zad a ani dnešními zobrazovacími metodami nelze zjistit žádný nález. Hlavní příčinou proč existují „nespecifické“ či „idiopatické“ (tzn. příčina neznámá) bolesti zad a pohybového aparátu obecně je ignorace poruch funkce. Chybí nám proto také vysvětlení proč se některý pacient se stejným nálezem upraví po konzervativní léčbě a jiný musí být operován, stejně tak obtížně vysvětlujeme proč po stejném operačním výkonu máme odlišné výsledky.
 
 
 
 
 

theme

 
 

Máme smlouvy s těmito pojišťovnami